Дослідники виявили, що бактерії можна використовувати для перетворення пластикових відходів на знеболювальні, що відкриває можливості для оптимізації процесу виробництва цих ліків.

Пластик. Фото: Youtube
Пластик. Фото: Youtube

Хіміки виявили, що кишкову паличку можна використовувати для створення парацетамолу, також відомого як ацетамінофен, з матеріалу, виробленого в лабораторії з пластикових пляшок, повідомляє The Guardian.

"Люди зараз не усвідомлюють, що парацетамол отримують з нафти", - зауважує професор Стівен Воллес, провідний автор дослідження з Единбурзького університету. - "Ця технологія показує, що, вперше поєднавши хімію та біологію таким чином, ми можемо виробляти парацетамол більш екологічно та одночасно очищати навколишнє середовище від пластикових відходів".

Приголомшливе перетворення

Команда зробила своє відкриття, коли взяла поліетилентерефталат (ПЕТ) - тип пластику, який часто зустрічається в харчовій упаковці та пляшках - і за допомогою екологічно чистих хімічних методів перетворила його на новий матеріал. Коли дослідники поєднали цей матеріал з нешкідливим штамом кишкової палички, вони виявили, що він перетворився на іншу речовину, відому як PABA (пара-амінобензойна кислота), в процесі, який, мабуть, включав перегрупування Лоссена. Найважливіше те, що хоча перебудова Лоссена зазвичай відбувається у суворих лабораторних умовах, вона відбулася спонтанно у присутності кишкової палички. Дослідники виявили, що каталізатором виступає фосфат, що міститься у самих клітинах.

Популярні новини зараз
Київ та інші міста будуть розбиті: волонтерка спрогнозувала невтішне майбутнє для українців Українців накриють масштабні перевірки в липні: кого позбавлять соцвиплат та пенсій Пенсіонерів ощасливлять допомогою: заплатять по 4000 гривень Повісток можна не боятися: низку українців звільнять у липні від мобілізації – кому пощастить
Показати ще

Команда додає, що PABA – це незамінна речовина, яка необхідна бактеріям для росту, зокрема для синтезу ДНК, і зазвичай вона виробляється всередині клітини з інших речовин. Однак кишкова паличка, яка використовувалася в експериментах, була генетично модифікована і блокувала ці шляхи, а це означає, що бактеріям довелося використовувати матеріал на основі ПЕТ.

Дослідження. Фото: youtube
Дослідження. Фото: youtube

Парацетамол з пластику

Дослідники кажуть, що результати вражають, оскільки вони припускають, що пластикові відходи можна перетворити на біологічний матеріал. "Це як просто повністю зібрати пластикові відходи пилососом", - зазначає Воллес.

Потім дослідники генетично модифікували кишкову паличку, додавши до неї два гени (один з грибів і один з ґрунтових бактерій), що дозволило бактеріям перетворювати PABA на парацетамол.

Команда стверджує, що використовуючи цю форму кишкової палички, вони змогли перетворити вихідний матеріал на основі ПЕТ на парацетамол менш ніж за 24 години з низькими викидами та виходом до 92 %. Хоча для виробництва парацетамолу таким чином на комерційному рівні ще потрібна подальша робота, результати можуть мати практичне застосування.

Фото: NatGeo Океан забруднений пластиковим сміттям
Фото: NatGeo Океан забруднений пластиковим сміттям

"Це вперше відкриває шлях від пластикових відходів до парацетамолу, що неможливо, використовуючи лише біологію, і неможливо, використовуючи лише хімію", – підсумовує Воллес.

Раніше портал Знай писав Кажани допоможуть боротись з раком: науковці зробили важливе відкриття.

Також портал повідомляв Звичка пізно лягати спати веде до отупіння — дослідження вчених.

Крім того, ми інформували Земля на межі: передбачення Гокінга підтверджують в NASA.